Hlavní informace

20.10. - 20.10.
2017

3. ročník kazuistické konference - AUTISMUS V PRAXI

Počet volných míst:
-
Délka konání:
Místo konání:
Pro koho je kurz určen:

Description

PESTRÁ DIAGNÓZA - NEČERNOBÍLÁ ŘEŠENÍ                                                        

Konference Autismus v praxi je v pořadí již třetí konferencí pořádanou Národním ústavem pro autismus, která se věnuje úspěšným i méně úspěšným kazuistikám z oblasti péče o lidi s autismem. Konference bude zaměřena převážně na kazuistiky, kde není jasné a jednoduché řešení, kde došlo u člověka s autismem k nějakému terapeutickému přerodu, nebo kde dochází k multidisciplinární spolupráci odborníků, kteří problém jednotlivce vidí každý ze svého pohledu a pomáhají tak k ucelenému přístupu k člověku s autismem.

Cílem konference je nabídnout ověřené postupy, které se odborníkům či rodičům osvědčily v náročné péči o lidi s autismem, a které tak mohou být inspirací pro jiné. Na příkladech méně úspěšných kazuistik chceme otevřít diskuzi a poukázat na systémové i jiné chyby v péči o lidi s autismem, z kterých je dobré se poučit a zbytečně je neopakovat.

Konference bude rozdělena do několika bloků kopírujících život člověka s autismem. V posledním bloku se pak budeme věnovat kazuistikám lidí, kteří o lidi s autismem pečují (rodiče a personál).

PROGRAM

8:15 – 9:00                       Registrace

9:00 -  9:15                       Úvodní slovo

9:15 -  10:45                     1. BLOK - Předškolní věk

 • Kateřina Thorová (NAUTIS) - Strach mi brání ti vyhovět (o syndromu patologické vyhýbavosti). O dětech, které na běžné požadavky reagují extrémně a v rámci autismu reagují nestandardně. Úzkost je tlačí mít i triviální věci pod kontrolou. Běžné doporučované postupy nezabírají…
 • Magdalena Ryšánková (NAUTIS) - Možnosti léčby úzkosti v psychiatrické ambulanci.
 • Hana Zobačová (NAUTIS), Rozálie Hokůvová (MŠ Speciální Praha) - Výhody a nevýhody docházky chlapce s Aspergerovým syndromem do speciální MŠ. Kazuistika se zaměřením na důvody a postoj rodiny, postoj personálu a osobnostní růst chlapce.
 • Veronika Šporclová, Petra Jůnová a Jan Kouřil (NAUTIS) - Když všichni táhnou za jeden provaz. Kazuistika chlapce s těžkým problémovým chováním, kdy se díky multidisciplinární spolupráci podařilo odvrátit hrozící hospitalizaci i výrazně stabilizovat situaci v rodině.

10:45 – 11:00                     Přestávka

11:00 – 12:30                     2. BLOK - Školní věk – 1. část

 • Renáta Póčová (Regionálno edukačno - sociálne centrum Nové Zámky) - Potrebujem Tvoju ruku... Pokus o socializáciu dievčatka s autizmom s veľmi agresívnymi prejavmi správania).
 • Petra Veitsová, Nikola Košťálová (MŠ, ZŠ, PŠ, Strakonice) - Strukturované učení skeptikům navzdory. Speciálně pedagogická intervence u dívky s autismem a těžším problémovým chováním.
 • Klára Pragerová, Kristina Chourová (Pestrá společnost, o.p.s.) – Asistenční průvodcovský pes po boku dítěte s autismem. Kazuistika terapeutického využití psa u dítěte s autismem (Tomáš a Adam).

12:30 – 14:00                      Oběd

14:00 – 15:00                     2. BLOK - Školní věk - 2. část 

 • Hynek Jůn (NAUTIS) - Starý a nový Fanda. Kazuistika dospívajícího chlapce s AS s těžkým problémovým chováním, který se rozhodl, že na sobě bude pracovat v terapii.
 • Kateřina Sedlářová, Martina Roblová (NAUTIS) – Příběh dvou sester, které se nemohou „potkat“. Kazuistika dívky s AS a její sestry. Vývoj terapeutického procesu – odlišné potřeby, přání i prožívání obou sester.
 • Věra Čadilová (SPC NAUTIS) - Kazuistika špatné praxe žáka s Aspergerovým syndromem v ZŠ. Aktuální vnímání dětí s PAS v ZŠ jako žáků s problémovým chováním, jaký dopad má na to i aktuální mediální obraz. Proč k problémovému chování dochází? Uvedení konkrétního příkladu, kdy problémové chování spouští nepřiměřený přístup pedagoga k žákovi s PAS, a kdy změna pedagoga a asistenta pedagoga přináší i zlepšení jeho chování.

15:00 – 16:30                    3. BLOK -  Dospělost  

 • Lenka Vopálková (NAUTIS) - Ode dneška sám. Podpora a spolupráce služeb při samostatném bydlení dospělého klienta s AS
 • Roman Pešek, Jan Šlosárek, Klára Němcová (NAUTIS), Aleš Novotný, Jiří Novotný – Cesta dlážděná lahvemi od piva aneb asistovaná soběstačnost. Prezentace týmové a zdravotně sociální spolupráce při provázení dospělého klienta s Aspergerovým syndromem.
 • Dagmar Vilášková (Speciální pedagožka) - Aplikace strukturovaného učení ve výchově a vzdělávání jedince s těžkým zrakovým postižením a autismem. Výchovné postupy a úprava vzdělávacích metod, vedoucích k výuce Braillova písma a volnočasovým aktivitám, výrazně ovlivňujícím kvalitu života jedinců s uvedeným handicapem.

 16:30 – 16:45                      Přestávka

 16:45 – 17:30                      4. BLOK - Lidé kolem lidí s poruchou autistického spektra 

 • Hynek Jůn (NAUTIS) - Když je něco terapeuticky správně, ale lidsky chybně. Úloha asistenta u klientky s disociativní poruchou a u klienta s TMR a autismem.
 • Petr Třešňák (Naděje pro děti úplňku) - Co dokáží děti úplňku. Průběžné ohlédnutí za rodičovským úsilím zlepšit nabídku sociálních služeb pro klienty s PAS v Česku.

Po každém bloku bude v rámci moderované diskuze prostor pro dotazy účastníků konference.

Účastnický poplatek:
850 Kč - zvýhodněná cena platí pro platby přijaté do 31. 8. 2017
950 Kč - plná cena platí pro objednávky nebo platby přijaté po 31. 8. 2017

Platba:
Platbu účastnického poplatku proveďte dle údajů na faktuře, která Vám bude zaslána do 7 pracovních dnů od registrace, jinak bude registrace považována za neplatnou. Do poznámky prosím uveďte jméno účastníka konference.
Informace pro platby ze zahraničí v EUR:
IBAN: CZ82 4000 0000 0051 1144 0001
SWIFT: EXPNCZPP

V případě zrušení své účasti po 6. 10. 2017 bude uplatněno 100% storno.

Místo konání: 
HOTEL DAPVítězné náměstí 4/684, Praha 6 - Dejvice
Hotel se nachází přímo na Vítězném náměstí - na "Kuláťáku" 50 metrů od stanice metra Dejvická. Dostupný také tramvajovými linkami č. 2, 5, 8, 20, 26 - do stanice Vítězné náměstí. Vlakem nejlépe na nádraží Praha - Dejvice.

V případě dotazů nás prosím kontaktujte na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Registrujte se na tuto akci

Přihlašování uzavřeno

Venue

Venue:
Hotel DAP, Praha 6 - Dejvice   -   Website
Ulice:
Vítězné náměstí 4/684
ZIP:
160 00
Město:
Praha 6 - Dejvice
Země:
Praha
Země:
Czech Republic

Description

 Hotel se nachází přímo na Vítězném náměstí - "Kulaťák" 50 metrů od stanice metra Dejvická. Dostupný také tramvajovými linkami č. 2, 5, 8, 20, 26 - do stanice Vítězné náměstí. Vlakem nejlépe na nádraží Praha - Dejvice.

Registration